מחקרים

האם TENS היא דרך יעילה לטיפול בטינטון סובייקטיבי כרוני?

החוקרים הצליחו להראות באמצעות מחקר אקראי מבוקר כי TENS מקלה על טינטון סובייקטיבי כרוני באופן המשלב השפעה טיפולית והשפעת אינבו

טינטון סובייקטיבי כרוני היא תופעה מאוד נפוצה ברחבי העולם וכיום אין לה טיפול דפיניטיבי. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את היעילות של TENSי(transcutaneous electrical nerve stimulation) לטיפול בטינטון. היעילות נבדקה בעזרת סקאלה להערכת דיכאון וחרדה (DASS - Depression Anxiety Stress Scales) ובאמצעות שאלון THIי(Tinnitus Handicap Inventory).

במחקר נכללו 60 מטופלים והם חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות של 20 מטופלים. בקבוצה A המטופלים עברו גירוי עם TENS באוזן אחת, בקבוצה B המטופלים עברו גירוי עם TENS בשתי האוזניים, ובקבוצה C (קבוצת האינבו), המטופלים לא קיבלו שום גירוי חשמלי או קולי. בכל הקבוצות המטופלים עברו 10 טיפולים עם מרווח מקסימלי של 4 ימים בין טיפול לטיפול.

החוקרים מצאו כי הציונים ב-THI וב-DASS ירדו באופן מובהק לאחר הטיפול (p< 0.05). כמו כן, נמצא הבדל מובהק בין הקבוצות עצמן לאחר הטיפול (p< 0.05). בזמן שהחוקרים לא מצאו הבדל בין קבוצה A ו-B, הם מצאו כי הציונים לאחר הטיפול בקבוצה C היו גבוהים יותר באופן מובהק בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות (p< 0.05).

החוקרים סברו כי ל-TENS יש השפעה טיפולית על טינטון סובייקטיבי כרוני, כמו גם השפעת אינבו.

מקור: 

Tutar, B. et al. (2019) American Journal of Otolaryngology 41,1.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טנטון,  טנטון כרוני,  אפקט אינבו,  גירוי עצבי חשמלי תת-עורי
תגובות