תיאור מקרה

מקרה ראשון שדווח בעולם: הסנפת ריטלין גרמה להרס האנטומיה באף

בעקבות מקרה שטופל בבית החולים מאיר התפרסמה אזהרה חמורה על הסנפת ריטלין - הפעם הראשונה שבה מוכחת השפעת הסנפת הריטלין על הרס המחיצה והמבנים התקינים באף

הסנפת תרופות/ סמים. אילוסטרציה

אישה בשנות ה-40 לחייה הגיעה למרכז הרפואי מאיר בכפר סבא עם עין נפוחה באופן חריג. לאחר בדיקה, התגלה כי הגורם היה הסנפת ריטלין. על המקרה פורסם בשבוע שעבר מאמר ראשון מסוגו בכתב עת רפואי, המציג את תופעת הסנפת הריטלין כגורם נזק הרסני של המחיצה והמבנים התקינים באף.

על הדיווח שהופיע ב-IFAR - International Forum of Allergy & Rhinology חתומים חברי צוות מחלקת העיניים, בהובלת פרופ' אריה נמט וד"ר מיכל בלאו-מוסט, מחלקת אא"ג בהובלת ד"ר פיראס קאסם ומחלקת הפתולוגיה בהובלת פרופ' דבורה קדרון, כולם מהמרכז הרפואי מאיר.

נפיחות חמורה בעינה של המטופלת. צילום: דוברות בית החולים מאיר

ד"ר בלאו-מוסט מסרה: "ריטלין היא תרופה זמינה הנמצאת כיום בשימוש נרחב בקרב ילדים וצעירים. בשנים האחרונות צוברת תאוצה תופעה של הסנפת ריטלין. בעיתון 'הרפואה' אף פורסם כי 7.5% מהילדים בישראל בין הגילים 18-6 נטלו ריטלין. בסקר שנערך בקולג' לאומנויות במסצ'וסטס בארה"ב, 16.6% מהסטודנטים הודו שהשתמשו בריטלין שלא לצורך ו-12.6% דיווחו שניסו להסניף ריטלין. אלא שתופעת הסנפת כריטלין עלולה להיות מסוכנת. חשוב מאוד להיות מודעים לתופעות הלוואי שלה ולסכנות שעלולות להיות טמונות בשימוש שכזה.

"במקרה שהגיע לטיפולנו במרכז הרפואי מאיר הבחנו כי הסנפת הריטלין גרמה להרס המחיצה והמבנים התקינים באף. המטופלת הגיעה למיון עיניים ודיווחה שמיד לאחר שקינחה את אפה, העין שלה התנפחה בצורה חריגה - בלט עין אקוטי. במיון נראו נפיחות עצומה וחוסר יכולת להניע את אחת העיניים.

בעת ההדמיה נמצאו הרס מוחלט של המחיצה האפית והרס של האנטומיה התקינה באף. צילום: דוברות בית החולים מאיר

"הסימפטומים שנצפו העלו חשד לזיהום פטרייתי חריף ומסכן חיים. המטופלת הובהלה להדמיה דחופה ולביופסיה מהאף והסינוסים – שם, ברוב המקרים, נמצא המקור של הפטריה המסוכנת. בעת בדיקת האף לביופסיה ובעת ההדמיה נמצאו הרס מוחלט של המחיצה האפית והרס של האנטומיה התקינה באף.

"בבדיקת הפתולוגיה נראה חומר זר בצורת קריסטלים בתוך הרקמה של המטופלת. בשל ממצאים אלה נעשה תשאול חוזר של המטופלת, שהודתה לבסוף כי התמכרה להסנפת ריטלין. בספרות הרפואית ידוע כי הסנפת קוקאין יכולה לגרום להרס של מחיצת האף, אולם לא היו עד כה דיווחים כאלה לגבי ריטלין.

"על מנת להוכיח שהחומר הקריסטלי שנמצא ברקמת אפה של המטופלת הוא ריטלין, בוצע בבית החולים ניסוי שבו פוררנו קפסולת ריטלין, כפי שמפוררים אותה לפני הסנפה. ערכנו השוואה בין החומר הטהור בתרופה לבין החומר שנמצא ברקמת המטופלת ומצאנו שהחומרים זהים מורפולוגית. זו, כאמור, הפעם הראשונה שבה מוכחת השפעת הסנפת הריטלין על הרס המחיצה והמבנים התקינים באף".

נושאים קשורים:  ריטלין,  הסנפת ריטלין,  פרופ' אריה נמט,  ד"ר מיכל בלאו-מוסט,  ד"ר פיראס קאסם,  פרופ' דבורה קדרון,  תיאור מקרה,  חדשות
תגובות