צריבה בגלי רדיו

ניתוח שקדים באמצעות זרם חד-קוטבי וצריבה בתדר רדיו - מה עדיף?

ממצאי הניסוי מצביעים כי אין הבדל בין ניתוח באמצעות זרם חשמל חד-קוטבי לניתוח באמצעות צריבה בתדר רדיו

בכתב העת Otolaryngology–Head and Neck Surgery פורסם מחקר שמטרתו לנתח את ההבדל בהשפעות של ניתוח להסרת שקדים (tonsillectomy) או להסרת שקדים ואדנואידים (adenotonsillectomy) באמצעות זרם חד-קוטבי (monopolar electrocautery) מול צריבה בתדר רדיו (radiofrequency ablation). בהשפעות שנבחנו במחקר נכללו החזרה לפעילות תקינה, ציוני הכאב, השימוש בנרקוטיקה והאירועים השליליים, לאחר הניתוח.

המחקר שנערך היה מחקר הקצאה אקראית קליני עם סמיות-כפולה המבוסס על תכנון מקביל פרוספקטיבי, ונערך במרכז רפואי אקדמי ובית חולים שלישוני לילדים בין מרץ 2018 ליולי 2019.

במחקר נכללו חולים מגיל 3 שנים ומעלה שהיו בעלי התוויה להתערבות כירורגית לטיפול בדלקת שקדים חוזרת או בחסימת דרכי הנשימה / הפרעות נשימה בשינה.

המטופלים הוקצו באופן אקראי לניתוח באמצעות זרם חד-קוטבי או באמצעות צריבה בתדר רדיו, ולא ידעו לאיזו זרוע הוקצו. שאלוני הסקר שנענה באמצעות הודעות טקסט או דוא"ל נאספו מדי יום עד ליום ה-15 לאחר הניתוח. התוצא העיקרי היה חזרתו של המטופל לפעילות רגילה. התוצאים המשניים כללו ציון כאב יומי, כמות כוללת של השימוש בנרקוטיקה לאחר הניתוח, ותופעות לוואי.

מבין 236 המטופלים שעמדו בקריטריונים להיכללות במחקר והוקצו באופן אקראי לצריבה בתדר רדיו או לניתוח באמצעות זרם חד-קוטבי, 230 השלימו את המחקר (צריבה בתדר רדיו, n = 112; זרם חד-קוטבי, n = 118). לא נמצא הבדל מובהק מבחינה סטטיסטית בין הקבוצות בנוגע למספר הימים שנדרשו לחזרה לפעילות תקינה (P =0 .89), ציוני כאב יומיים במשך 15 ימים לאחר הניתוח (P = 0.46), שימוש בנרקוטיקה לאחר הניתוח (P = 0.61), או בחזרה לבית חולים מכל סיבה שהיא (P = 0.60), כולל אירוע שלילי של דימום (P = 0.13).

לסיכום, נתוני מחקר זה, שהינו אחד הניסויים המבוקרים האקראיים הגדולים ביותר שבדקו שימוש בכלים שונים לכריתת שקדים, מצביעים כי לא קיים הבדל בין ניתוח באמצעות זרם חשמל חד-קוטבי לבין צריבה בתדר רדיו ביחס לחזרה לפעילות תקינה, ציוני כאב יומיים, סך השימוש בנרקוטיקה לאחר הניתוח, או בתופעות הלוואי.

מקור: 

Prussin, AJ et al. Otolaryngology- Head and Neck Surgery. 2021 Jun;164(6):1186-1192.doi: 10.1177/0194599820964737.

נושאים קשורים:  צריבה בגלי רדיו,  מחקרים,  ניתוח להסרת שקדים
תגובות