מחקרים

בלוק עצבי עשוי לשמש כטיפול לשיעול נוירוגני

טיפול עם בלוק לעצב הגרוני העליון (superior laryngeal nerve) הוביל לשיפור בתסמינים בקרב חולים הסובלים משיעול כרוני ממקור נוירוגני. לא נצפו סוגיות בטיחות במסגרת הטיפול

17.05.2023, 14:28

שיעול כרוני הוא מצב שכיח יחסית, אשר משפיע לרעה על חייהם של מטופלים רבים. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Laryngoscope', מטרת החוקרים הייתה להעריך את היעילות והבטיחות של בלוק לעצב הגרוני העליון (SLN: superior laryngeal nerve) כטיפול לשיעול נוירוגני.

לצורך כך, החוקרים ערכו ניסוי ומבוקר אינבו במסגרתו גייסו מטופלים ממרפאות חוץ של מרכז שלישוני בארצות הברית. קריטריוני ההכללה כללו מטופלים בני 18 ומעלה, עם היסטוריה התואמת לשיעול נוירוגני. קריטריוני ההדרה כללו מטופלים עם אטיולוגיות אחרות של שיעול כרוני (רפלוקס שאינו מאוזן) ושימוש נוכחי בתרופות נוירומודולטוריות.

החוקרים הקצו באקראי את החולים לקבוצת הטיפול (1-2 מיליליטר של 1:1 טריאמצינולון 40 מיליגרם: 1% לידוקאין עם 1:200,000 אפינפרין) או אינבו (סליין) וקיבלו שתי זריקות חד צדדיות במרווחים של כשבועיים. התוצאות נמדדו בעיקר על ידי ה-Leicester Cough Questionnaire (LCQ) ורישום של תסמיני המטופלים, כולל סולם אנלוגי ויזואלי של חומרת השיעול.

את המחקר השלימו בסך הכל 17 חולים, מתוכם 10 מקבוצת הטיפול ושבעה מקבוצת האינבו. שמונה (80%) מטופלים מקבוצת הטיפול דיווחו על שיפור לאחר שקיבלו לפחות זריקה אחת, בעוד שמטופל אחד בלבד (14.3%) מקבוצת האינבו דיווח על שיפור (p < 0.0001). ציוני ה-LCQ הממוצעים עלו בקבוצת הטיפול מ-10.09 ל-13.15 (p = 0.03), כאשר השינוי הגדול ביותר התרחש בתחום החברתי. לא נצפה שינוי מובהק סטטיסטית בציוני ה-LCQ של קבוצת האינבו. בנוסף, לא נמצאו תופעות לוואי חמורות במסגרת הניסוי.

לסיכום, בלוק ל-SLN הוא הליך בטוח ויעיל לטיפול בשיעול נוירוגני. החוקרים מציינים כי יש צורך בעריכה של מחקרים נוספים על מנת לייעל את הפרוטוקול הטיפולי, וכן לצורך הערכה ומעקב ארוך טווח אחר תוצאי המטופלים.

מקור:

Tipton, C.B., Walters, R., Gudipudi, R., Smyre, D., Nguyen, S. and O'Rourke, A.K. (2023), The Efficacy of Superior Laryngeal Nerve Block for Neurogenic Cough: A Placebo-Controlled Trial. The Laryngoscope. https://doi.org/10.1002/lary.30739

נושאים קשורים:  מחקרים,  בלוק עצבי,  שיעול,  שיעול כרוני
תגובות