מחקרים

קריואבלציה יעילה לטיפול בנזלת כרונית

סקירה שיטתית הדגימה כי טיפול עם אבלציה תוך-אפית עשוי להוביל לשיפור בחולים הסובלים מנזלת כרונית. הטיפול בטוח יחסית, ודווחו תופעות לוואי קלות בלבד בעקבותיו

בסקירה שיטתית שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Journal of Otolaryngology - Head & Neck Surgery' החוקרים העריכו את היעילות והבטיחות של הטיפול עם ClariFix בנזלת (ריניטיס) כרונית.

ClariFix, מכשיר קריותרפיה חדשני שהוצג בקנדה בשנת 2021, מאפשר לבצע אבלציה קריו-כירורגית בגישה תוך-אפית של אזור עצבי האף האחוריים במסגרת מרפאתית. מכיוון שטכנולוגיית המכשיר חדשה יחסית, נכון להיום ישנם מחקרים מעטים בלבד אשר העריכו את היעילות והבטיחות של ClariFix לטיפול בנזלת כרונית.

החוקרים ערכו סקירה שיטתית בהתאם להנחיות PRISMA, ולצורך הסקירה השתמשו במסדי הנתונים Ovid Medline, Ovid EMBASE, Pubmed, Cochrane ו-Web of Science  על מנת לאתר מחקרים שבדקו את השימוש ב-ClariFix לטיפול בנזלת כרונית (נזלת אלרגית ולא אלרגית) בחולים מכל גיל.

במהלך החיפוש הראשוני זוהו 1,110 מחקרים, כאשר האנליזה הסופית כללה 8 מאמרים אשר הקיפו 472 מטופלים בסך הכל. בכל המחקרים נמצא כי לאחר הטיפול נצפתה ירידה מובהקת במדדים שנבדקו, בהתבסס על מדדי תוצא מאומתים. בכלל המחקרים ובכל מרווחי הזמן נמצא שיפור מובהק בציוני התוצא בהשוואה לציוני הבסיס. תופעות הלוואי בעקבות הטיפול היו קלות, וכללו כאב ואי נוחות לאחר ההליך, כאבי ראש, וקהות חושים (numbness) בחך. לא זוהו תופעות לוואי חמורות.

לסיכום, מסקירתם של החוקרים עולה כי בכלל המחקרים נצפתה ירידה מובהקת במדדי התוצא המאומתים ובמרווחי זמן מרובים. זאת ועוד, נמצא כי הטיפול בטוח ונקשר עם תופעות לוואי קלות בלבד, כפי שדווחו על ידי המטופלים. החוקרים מוסיפים כי הקונצנזוס ממחקרם מצביע על כך שקיים יתרון ברור בשימוש בגישה התערבותית זו לצורך טיפול בנזלת כרונית עמידה לטיפול.

מקור:

Desai, V., Sampieri, G., Namavarian, A. et al. Cryoablation for the treatment of chronic rhinitis: a systematic review. J of Otolaryngol - Head & Neck Surg 52, 37 (2023). https://doi.org/10.1186/s40463-023-00645-6

נושאים קשורים:  מחקרים,  נזלת כרונית,  קריואבלציה
תגובות