מחקרים

תפקוד וסטיבולרי ואיזון בחולים עם ליקוי קוגניטיבי קל ומחלת אלצהיימר

במחקר נמצא כי ליקויים וסטיבולריים ושיווי משקל היו נפוצים יותר בקבוצות עם ירידה קוגניטיבית גוברת

13.02.2024, 16:36

לאור העלייה הצפויה בשכיחות הדמנציה, אבחון מוקדם הוא חיוני. מכיוון שגוף הולך וגדל של ספרות זיהה קשר פוטנציאלי בין תפקוד וסטיבולרי לקוגניציה, הערכה וסטיבולרית עשויה לסייע בבדיקות סקר מוקדמות. מטרת החוקרים הייתה להבין טוב יותר את הקשר המוצע בין תפקוד וסטיבולרי ומחלת האלצהיימר (AD) על ידי השוואת פרמטרים וסטיבולריים (בדיקת תפקוד וסטיבולרי ומדדי איזון קליני) בין קבוצה עם ליקוי קוגניטיבי קל (MCI) ובקרות בריאות בעלות קוגניציה נורמלית לגיל.

במחקר הוכללו 100 מבוגרים (55 עד 84 שנים). סה"כ נכללו 33 משתתפים עם MCI, 17 משתתפים עם AD ו-50 משתתפים בבדיקות בריאות תואמות גיל, מין ושמיעה. משתתפים עם AD הפגינו חביון מושהה של רכיב p13 שנמדד על ידי פוטנציאלים מיוגניים מעוררי צוואר הרחם (cVEMP) בהשוואה לביקורות בריאות ולמשתתפים עם MCI. מדדים אחרים, כולל חביון n23, נוכחות של תגובות שלמות, משרעת מתוקנת, מתח מתוקן ממוצע (נמדד על ידי cVEMP) ורווח רפלקס וסטיבולרי-עיני רוחבי (נמדד על ידי (video Head Impulse Test [vHIT]) לא היו שונים בין הקבוצות. ה-Timed Up and Goי(TUG), הערכת ניידות מכוונת ביצועים - תת-סולם איזון (POMA-B), והערכת הליכה תפקודית (FGA) היו שונים באופן משמעותי בין שלוש הקבוצות. כאן, קבוצות לקויות קוגניטיבית בדרגה גבוהה יותר נקשרו עם ציוני איזון קליני גרועים יותר.

החוקרים הסיקו כי חביון p13 כפי שנמדד על ידי cVEMP עוכב במשתתפים עם AD. מדדי cVEMP או vHIT אחרים לא היו שונים בין הקבוצות. כל שלוש הערכות האיזון הקליני (TUG,יPOMA-B ו-FGA) הביאו לציונים גרועים יותר לאורך רצף ה-AD. מומלץ מחקר עתידי המשלב פרמטרים וסטיבולריים בעלי ערך מוסף (כולל בדיקת תפקוד אוטולית, שיווי משקל וניווט מרחבי) כדי לאמת את הקשר בין תפקוד וסטיבולרי לקוגניציה תוך הימנעות מבדיקות מיותרות.

מקור:

Bosmans, Joyce1; Gommeren, Hanne1,2; Gilles, Annick1–3; Mertens, Griet1,2; Van Ombergen, Angelique1; Cras, Patrick1,4; Engelborghs, Sebastiaan5,6; Vereeck, Luc7; Lammers, Marc J.W.1,2; Van Rompaey, Vincent1,2. Evidence of Vestibular and Balance Dysfunction in Patients With Mild Cognitive Impairment and Alzheimer’s Disease. Ear and Hearing 45(1):p 53-61, January/February 2024. | DOI: 10.1097/AUD.0000000000001401

נושאים קשורים:  מחקרים,  ליקוי קוגניטיבי,  אלצהיימר,  תפקוד וסטיבולרי,  שיווי משקל
תגובות
21.03.2024, 20:31

צוואר הרחם? מי שכתב את התקציר זוכר באיזה איזור אנטומי מדובר?