חדשות

הגורם לבעיות הנשימה והבליעה התגלה בבירור מעמיק

במשך שנים סבל ילד בן חמש מקשיי אכילה והשתנקות, עד שבבית החולים שניידר הוחלט לבחון אצלו את מנגנון בליעה

צילום הלוע גילה שקד שלישי. צילום: דוברות "שנייידר"

מצלמה בלוע של ילד בן חמש, תוך בדיקה אנדוסקופית של מנגנון הבליעה (FEES) בבית החולים שניידר לילדים, איתרה בעיה שגרמה להשתנקות ולחוסר יכולת לאכול עצמאית. באמצעות הצילום אותר שקד שלישי, שהוסר מאוחר יותר בניתוח.

הילד שנולד פג במשקל קילו אובחן כאסתמטי וסבל מבעיות נשימה. כשהגיע לגיל בו עבר לאכול אוכל טחון, יצאו מגרונו רעשים נשימתיים מוזרים בעת שאכל, אך בדיקות לא הצליחו לאתר את הגורם לרעשים. הילד שסבל מנשימה רעשנית וקולות שמקורם בדרכי אויר עליונות בזמן אכילה, התקשה לאכול מוצקים ונדרש לעשות זאת רק תחת השגחה.

פרופ' דרין פרייס, מנהל מכון הריאות ב"שניידר", הפנה את הילד לבירור מורחב בבית החולים שכלל בדיקות אף אוזן גרון וקלינאות תקשורת. בייעוץ אא"ג בוצעה בדיקת הסתכלות על מנגנון בליעה תוך כדי אכילה על ידי ד"ר יורם שטרן וקלינאית התקשורת יפעת ניצן.

הצילום העלה שקד שלישי ושקדים מוגדלים וכן ממצא התנהגותי שבעקבותיו הילד עבר לטיפול קלינאית תקשורת שלימדה אותו אכילת מוצקים נכונה. במקביל הילד עבר ניתוח להסרת השקדים.

מקור הרעש היה הצמדה של החיך הרך לשקד השלישי בזמן הנשימה תוך כדי האכילה, והבדיקה אפשרה לראות שהבליעה עצמה תקינה לחלוטין, גם בנוכחות הרעש.

בתצפית אכילה ללא הסיב האופטי ניתן היה להבחין שהילד אינו מווסת נכון את כמות המזון המוצק שהוא מכניס לפה, מתקשה לעבד וללעוס אותו, וייתכן שהרעש נובע מהפעלת יתר של שרירים מסוימים כתוצאה מהקושי להתמודד עם המזון המוצק. הרעש גרם לאם להימנע מלתת לבנה מזונות מוצקים והתפתחות האכילה שלו נפגעה.

הילד הוזמן למספר מפגשים של הדרכה באכילה בטוחה ובתוך זמן קצר הוא למד לנגוס נגיסות מדודות וללעוס היטב לפני הכנסה של מזון נוסף לפה. הוא התקדם בהדרגה מאכילה של מוצקים רכים בחתיכות קטנות לאכילה של מוצקים קשים בנגיסות, והדביק את הפערים שנוצרו. בעקבות הטיפול הרעשים הנשימתיים בזמן האכילה הפסיקו לחלוטין ואיתם גם פחתו בהדרגה  בעיות הנשימה.

לדברי פרופ' פרייס, "בזכות טיפול משולב ורב מקצועי, כולל הדרכה בנושא אכילה, הצלחנו לעזור לילד ולאמו ולהחזיר להם איכות חיים שכל כך נפגעה במשך תקופה ארוכה עד שנמצא הגורם".

נושאים קשורים:  פרופ' דרין פרייס,  ניתוח להסרת שקדים,  קשיי בליעה,  בית החולים לילדים שניידר,  קלינאות תקשורת,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
13.05.2024, 20:13

בקיצור פג עם הפרעת אכילה, שטופל בעזרת OT.

אנונימי/ת
14.05.2024, 11:35

מדהים! כנראה אף רופא ילדים לא בדק לוע של הילד? דבר ראשון היה לחפש שקד שלישי אצל ילד שמחרחר גס ומגלה קושי בבליעה, לא צריך להיות פרופסור בשביל זה. לאיזה רמה נמוכה של רופאי ילדים הגענו. בושה אמיתית.

אנונימי/ת
16.05.2024, 07:45

אנונימית, התכוונת במקרה זה לטיפול בST- קלינאות תקשורת, ולא OT- ריפוי בעיסוק.