מחקרים

גורמים מנבאים של ירידה בלתי רצונית במשקל בחולים עם הפרעות ריח וטעם

מטרת החוקרים הייתה לבחון אלו גורמים קשורים לירידה במשקל בחולים עם הפרעות ריח וטעם

27.05.2024, 13:26

חוסר תפקוד כימוסנסורי (ריח, טעם ועצב הטריג'מינל) משפיע על איכות החיים, ועלול להשפיע על התנהגויות אכילה. לאחרונה, פורסמו בכתב העת Rhinology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך אלו גורמים קשורים לירידה במשקל בחולים עם הפרעות ריח וטעם.

המחקר בוצע במתכונת של מחקר רטרוספקטיבי. במחקר הוכללו חולים מבוגרים שהגיעו למרפאת הריח והטעם במהלך תקופה של 10 שנים. החוקרים תשאלו את המטופלים לגבי פגיעה בחוש הריח, חוש הטעם והעדפות שונות של טעמים. מבחינה פסיכופיזית, חוש הריח הוערך עם מקלות רחרוח, העדפה של טעמים עם בדיקה רטרונאזלית וחוש הטעם עם רצועות טעם.

במחקר הוכללו 554 חולים (313 נשים) בגיל חציוני של 51 שנים (IQR 23). 76 חולים (13.7%) דיווחו על ירידה בלתי רצונית במשקל (חציון 6 ק"ג, IQR 6) עקב הפרעות כימוסנסוריות. הסיכויים לרדת במשקל היו גבוהים פי 2.1 כאשר מטופלים דיווחו על שינויים סובייקטיביים בתפיסת הטעם. פרוזמיה הייתה גורם מנבא משמעותי לירידה במשקל. מטופלים עם תסמינים שנמשכו יותר משנתיים נטו פחות להופיע עם ירידה במשקל. חוסר תפקוד כימוסנסורי פוסט טראומטי היה גורם מנבא משמעותי לירידה במשקל. בבדיקה פסיכופיזית, ההסתברות של מטופל לרדת במשקל עלתה ב-8% על כל הפחתה של יחידה אחת בציון רצועות הטעם.

החוקרים הסיקו כי גורמים הקשורים לירידה במשקל היו שינויים בדיווח עצמי של החולים בתפיסת הטעם, פרוזמיה, משך התסמינים פחות משנתיים, פגיעת ראש וציון פסיכופיזיות נמוך שנמדדו ברצועות הטעם. נתונים אלו מסייעים לזהות חולים בסיכון לירידה במשקל עקב פגיעה בריח או בטעם.

מקור:

Daskalou D, Hsieh JW, Hugentobler M, Macario S, Sipione R, Voruz F, Coppin G, Rimmer J, Landis BN. Predictive factors of involuntary weight loss in patients with smell and taste disorders. Rhinology. 2024 Apr 1;62(2):163-171. doi: 10.4193/Rhin23.222. PMID: 37943027.

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעה בחוש הטעם,  הפרעה בחוש הריח,  ירידה במשקל,  פרוזמיה,  חוסר תפקוד כימוסנסורי
תגובות