מחקרים

טיפול עם גלי רדיו בשסתום האף לפתיחת חסימת דרכי האוויר באף

מטרת החוקרים הייתה להעריך תוצאים לאחר שנתיים של טיפול עם גלי רדיו בשסתום האף לפתיחת חסימה של דרכי האוויר באף

19.06.2024, 17:21

טיפול עם מכשיר גלי רדיו מבוקר טמפרטורה (Temperature-controlled radiofrequency TCRF) בתפקוד לקוי של שסתום האף (nasal valve dysfunction NVD) היה עדיף על בקרת הליך מדומה בהפחתת הסימפטומים של חסימת דרכי אוויר באף (nasal airway obstruction NAO).

לאחרונה, פורסמו בכתב העת Rhinology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו לבחון תוצאים לאחר שנתיים של טיפול עם גלי רדיו בשסתום האף לפתיחת חסימה של דרכי האוויר באף.

המחקר התבצע במתכונת של מחקר RCT, פרוספקטיבי, רב מרכזי, בעל סמיות. תוצאים לאחר שנתיים עבור 108 מטופלים שטופלו באופן פעיל במסגרת המחקר שימשו לקביעת עמידות השפעת הטיפול ושינויים בשימוש בתרופות/מרחיבי אף. תגובה הוגדרה כירידה של ≥20% בציון NOSE או ירידה של ≥1 בדרגת החומרה.

תוצאות המחקר הדגימו שהגיל הממוצע (SD) של החולים היה 48.5 (12.3) שנים; 66 (61.1%) נשים. ציון NOSE הבסיסי היה 76.3. שיעור המגיבים לשנתיים היה 90.4% והשפעת הטיפול בציון NOSE הייתה 41.7-; שיפור של 54.7%. מתוך 57 חולים שמשתמשים בתרופות/מרחיבי אף מתחילת המחקר, 45 (78.9%) הפסיקו את כל השימוש (33.3%) או הפסיקו/הפחיתו (45.6%) את השימוש בשיעור ≥1 לאחר שנתיים. סטייה מקבילה של מחיצה או הגדלת טורבינות לא השפיעו באופן משמעותי על הסיכויים להציג ציון NOSE של ≤25 לאחר שנתיים.

החוקרים הסיקו כי טיפול עם TCRF ב-NVD הביא לשיפורים משמעותיים ומתמשכים בסימפטומים של NAO לאחר שנתיים, מלווה בירידה משמעותית בשימוש בתרופות/מרחיבי אף.

נושאים קשורים:  מחקרים,  חסימת דרכי אוויר,  טיפול בגלי רדיו,  שסתום האף
תגובות